10 benefitov saunovania

Oct10

10 benefitov saunovania

 

Vďaka saune sa budete skutočne cítiť lepšie - fyzicky i psychicky. Uvoľníte sa, zbavíte sa stresu, nervozity, i depresie. Bezprostredne po saunovaní môžete cítiť únavu, ale celkove vás sauna nabije pozitívnou energiou a telo si odpočinie. Jej význam spočíva najmä v týchto desiatich zdravotných benefitoch:

Benefit #1: Pomáha znižovať stres a regulovať hormóny
Horúci vzduch zlepšuje prekrvenie, uvoľňuje svaly a redukuje množstvo stresového hormónu kortizolu v krvi. Dlhodobý stres má negatívny vplyv na imunitu organizmu, spôsobuje hormonálnu nerovnováhu a môže viesť k závažným ochoreniam. No a kde ubúda kortizolu, je viac miesta pre endorfíny - hormóny šťastia. Tie sa počas saunovania uvoľňujú do krvi a vy sa cítite skvele - uvoľnení a pokojní.

Benefit #2: Uvoľňuje svaly a upokojuje bolesti svalov a kĺbov
Endorfíny uvoľňujúce sa pri vysokých teplotách zmierňujú bolesť a urýchľujú hojenie poranení a modrín.

Benefit #3: Detoxikácia organizmu
Vysoká saunová teplota spôsobuje výrazné potenie, pričom spolu s potom sa z tela vylučujú aj niektoré splodiny metabolizmu (soľ, kyselina mliečna a ďalšie toxíny, ako aj ťažké kovy). Pre porovnanie, z tela sa pri saunovaní vylúči toľko odpadu, koľko za normálnych okolností spracujú obličky počas celého dňa. Pre organizmus to znamená riadnu úľavu!

Benefit #4: Čistí pokožku
Saunovanie sa považuje za jedno z najstarších a najznámejších kozmetických a zdravotných ošetrení pokožky. Ak dôjde k poteniu, pokožka sa očistí, vyplavia sa baktérie z epidermálnej vrstvy a potných kanálikov, vyčistia sa póry, čo následne zlepší kapilárny obeh. Pokožka sa stáva jemnou a nadobúda pekný a mladistvý vzhľad.

Benefit #5: Znižuje hmotnosť
Vedeli ste, že 30 minút saunovania spáli až 600 kalórii? Vysoká teplota zrýchľuje činnosť srdca, znižuje tlak, podporuje okysličenie celého tela a dokonca zrýchľuje aj metabolizmus. A nemusíte sa pri tom ani hýbať.

Benefit #6: Zlepšuje spánok
Máte problém v noci zaspať a často sa budíte? Ako sme už písali, saunovanie vyplavuje endorfíny a relaxuje vaše telo. Skúste si dopriať saunu v poobedňajších hodinách. Ľudia, ktorí pravidelne navštevujú saunu, majú hlbší spánok.

Benefit #7: Saunovanie má sociálne výhody
Sauna môže byť prostredím pre styk s rodinou a priateľmi. Prostredie sauny je ideálne pre otvorenosť, konverzáciu a intimitu.

Benefit #8: Zlepšuje činnosť kardiovaskulárneho systému a znižuje riziko srdcovocievnych ochorení
Saunovaním sa pokožka zahreje a telesná teplota stúpa. V reakcii na teplo sa krvné cievy rozširujú a zvyšuje sa srdcový výdaj. Pri pravidelnom používaní sauny nielen trénujeme naše srdcové svaly a zlepšujeme srdcový rytmus, ale pozitívne ovplyvňujeme aj regulačný systém. 
K ďalšiemu zvyšovaniu kardiovaskulárnej kondície dochádza, keď sa sauna strieda s chladnou sprchou, vedrom chladnej vody alebo ponorením sa do ochladzujúceho bazénu. Zakaždým, keď rýchlo zmeníte teplotu (z horúcej na chladnú alebo naopak), sa srdcová frekvencia zvýši až o 60% - čo je porovnateľné s miernym cvičením. Čas strávený v saune môže pomôcť znížiť i riziko vzniku vysokého krvného tlaku. Dokonca ľudia, ktorí chodia do sauny 4-krát do týždňa, majú o 50% menšiu šancu na infarkt či iné srdcové ochorenia.

Benefit #9: Zvyšuje imunitu
Pravidelné saunovanie významne znižuje výskyt prechladnutia a chrípky. Keď je telo vystavené pôsobeniu tepla a pary v saune, rýchlejšie vytvára biele krvinky - významnú zložku imunitného systému.
Saunovanie dokáže zmierniť prekrvenie dutín pri prechladnutí alebo alergiách - najmä pri použití pary v kombinácii s éterickými olejmi.

Benefit #10: Pozitívny vplyv na mozog
Je známe, že kardiovaskulárne zdravie, pocit pohody a relaxácie, ku ktorým dochádza počas saunovania, majú vplyv na udržanie zdravej mozgovej činnosti. Saunovanie podporuje sústredenie a pozornosť, zvyšuje rýchlosť mozgovej činnosti a redukuje depresiu. Podľa vedcov saunovanie znižuje riziko kognitívnej demencie až o 66%. Výskum bol zverejnený v časopise Age and Aging. Čím častejšie ľudia navštevujú saunu, tým majú nižšie riziko vzniku Alzheimerovej choroby.


Pre koho sauna nie je vhodná
Sauna nie je vhodná pre každého. Akútne zápaly, nachladnutie, chrípka alebo infekčné ochorenia kože do sauny nepatria. Saunu by mali vynechať tehotné ženy a ženy v období menštruácie. Nesmú do nej vstupovať epileptici, ľudia so srdcovo-cievnymi ochoreniami, vysokým tlakom, chorobami obličiek, pľúc a kĺbov. Sauna môže výrazne podporiť vaše zdravie, no v spomenutých prípadoch predstavuje veľké riziko. Rovnako do sauny nevstupujte pod vplyvom alkoholu a alkohol nepožívajte ani krátko po skončení saunovania. Namiesto toho doplňte do svojho organizmu vodu.

Ako sa saunovať a ochladzovať
Vo wellness centrách nájdete niekoľko druhov sáun. Aj v tom našom nájdete tri sauny (plus tepidárium a obľúbenú vodnú cestu). Môžete využiť všetky alebo len jednu. Ideálne 2-3x. V saune zotrvajte len do momentu, pokiaľ vám je to ešte stále príjemné. Odporúča sa 10-15 minút. No ak sa vám bude ťažko dýchať alebo sa budete cítiť mdlo, odíďte zo sauny aj skôr. S tým, že začiatočníci by mali kvôli teplote sedieť nižšie a až časom vyššie. Nezabúdajte, že sauna je najúčinnejšia, ak sa po nej schladíte. Buď sprchou alebo vedrom vody. Striedanie tepla a chladu stimuluje krvný obeh a posilňuje imunitu.
Viac o našom saunovom svete nájdete TU.